Opublikowano Dodaj komentarz

Zamek…

Dziś kolejna propozycja na to, co można zrobić z rolek po papierze toaletowym. Wyczarować z nich można bardzo wiele – dziś proponuję przygotować zamek.

Potrzebne nam będą:

  • kolorowe kartki,
  • kredki/pisaki/farby,
  • klej biurowy/klej na gorąco,
  • linijka, ołówek,
  • nożyczki,
  • rolki po papierze i ręcznikach,
  • tekturka na podstawkę,
  • dodatkowo: bibuła, cekiny, kwiatki z dziurkaczy ozdobnych – do dekoracji.

Najpierw musimy przygotować rolki – zrobimy z nich wieżyczki i baszty – możecie przygotować kilka w różnych wysokościach. Do nich dopasowujemy kartki które obklejone dookoła rolek będą tworzyć ściany. Wykorzystajcie kolorowe kartki i na nich doklejcie okienka i dorysujcie cegiełki lub na białej kartce wykolorujcie wzory które mają się pojawić na ścianie.

Teraz na przygotowanych kartkach doklejamy wycięte z kolorowych papierów okienka, możemy je też dorysować. Co jeszcze może się pojawić na ścianie? Cegiełki, roślinki – pnącza rosnące na murze, może jakiś kot siedzący na wystającym murku, brama, drzwi, księżniczka wyglądająca przez okno…. hmm… myślę, że sami jeszcze macie wiele pomysłów.

Gdy już uznamy, że ściany są gotowe – przyklejamy je do rolek.

Kolejnym zadaniem będzie przygotowanie daszków – potrzebne nam będą koła z których wycinamy ćwiartkę. Można na nich dorysować np. dachówki.

Sklejamy je teraz tworząc rożki. Z tekturki przygotowujemy podstawkę na której umieścimy zamek.

Sklejamy je w całość – oczywiście najwygodniejszy jest klej na gorąco.

Do stworzenia takich zamków można wykorzystać jeszcze bardzo wiele możliwości – proponuję przygotować trawę, płotki, murki, baszty, drzewka, figurki lub sylwetki księżniczek i książąt, a może smoka?

Poniżej kilka zdjęć zamków przygotowanych przez moją córkę Gabrysię i moich uczniów.

Opublikowano Dodaj komentarz

Co można zrobić z gałązki

Nie wiem jak Wy, ale my za każdym razem jak wracamy ze spaceru z Gabrysią przynosimy mnóstwo bardzo potrzebnych i bardzo ważnych skarbów. Są wśród nich kamyki, muszelki ślimaków (czasem jak się okazuje ze ślimakiem w środku), listki, kwiatki… i gałązki. Znacie to?

No tak, niestety wiele z tych skarbów za jakiś czas ląduje w koszu – a z takich właśnie gałązek można wyczarować… motylka.

Potrzebujemy:

  • gałązki, patyczki,
  • włóczki/kordonki w różnych kolorach,
  • nożyczki,oczka do przyklejania (jak nie macie, można narysować na kartce i wyciąć),
  • kartka,
  • farby/kredki/pastele – do pomalowania skrzydeł

Zaczynamy od owinięcia gałązki włóczką – można zmieniać kolory, mieszać je ze sobą, albo jeżeli chcecie można zawinąć gałązkę jednym wybranym kolorem.

Gdy już cały patyk jest owinięty włóczką możemy przygotować włosy:

Doklejamy oczka:

Teraz przechodzimy do przygotowania skrzydeł – kartkę składamy na pół i przykładając gotowy patyk rysujemy skrzydło (przez złożenie kartki od razu wytniemy dwa równe skrzydełka):

Wycinamy je i kolorujemy kredkami lub farbami. Później robimy w nich dwie dziurki i przewlekamy przez nie włóczkę przywiązując je do korpusu (gałązki):

Motylek gotowy. Poniżej dwa motylki – mój i Gabrysi.

Opublikowano Dodaj komentarz

Malowanie farbami z dodatkiem soli

Farbki akwarelowe to jedno z najbardziej popularnych narzędzi do malowania. W zależności od użytego papieru (jego grubości, faktury) można uzyskać różne efekty. Farbki akwarelowe powinno nakładać się warstwami – od najjaśniejszego odcienia – stopniowo dokładając koloru.

Można używać samych farb, można je też łączyć z ołówkiem, cienkopisem lub kredkami. Można je też łączyć z solą.

Potrzebne będą:

  • biała kartka (im grubsza tym lepiej – będzie chłonąć wodę, dobre są też papiery fakturowane),
  • farby akwarelowe,
  • woda, pędzelki,
  • sól kuchenna (im grubiej mielona tym lepiej),
  • ołówek lub cienkopis – do rozrysowania kompozycji,
  • gumka do mazania jeśli chcecie wymazać ołówek po namalowaniu obrazka.

Zaczynamy od rozrysowania ołówkiem kompozycji. Ja dodatkowo wzmacniam rysunek poprawiając go cienkopisem – podczas malowania kontur lekko się rozmywa wzbogacając obraz.

Teraz pora na pokolorowanie obrazka. Można najpierw zamalować całość z użyciem dość sporej ilości wody i później posypać solą. Ja wybieram inną opcję – maluję fragment i od razu posypuję niewielką ilością soli.

Soli nie musi być dużo, nawet kilka ziarenek stworzy ciekawą fakturę obrazka, można ją posypywać w wybranych miejscach. Im mocniejszy kolor tym efekt będzie bardziej widoczny.

Gdy obraz całkiem wyschnie ściągamy delikatnie sól ręką, suchym pędzelkiem lub szmatką. Niektóre ziarenka mogą trwale przylgnąć do kartki razem z farbą. Teraz można poobserwować efekty jakie powstały przez posypanie obrazka ziarenkami.

Zużyta sól nadaje się tylko do wyrzucenia.

Opublikowano Dodaj komentarz

Rysunek kredkami

Kredki ołówkowe zawsze były u mnie gdzieś na szarym końcu jeśli idzie o techniki które wykorzystuję w swojej twórczości. Od marca – przez sytuację epidemiologiczną – z racji zwiększonej ilości wolnego czasu wraz z Gabrysią „przerobiłyśmy” już wszystko – między innymi odlewy gipsowe, malowanie akrylami, papier mache. Nie zabrakło również tzw. kolorowanek antystresowych do których siłą rzeczy wykorzystywałyśmy właśnie kredki…. i jakoś tak z rozpędu zaczęłam nimi tworzyć coś więcej. I w ten oto sposób powstał portret córki a potem kwiaty (w formacie A3).

Technika ta pozytywnie mnie zaskoczyła i myślę, że jeszcze wiele prac powstanie 🙂 🙂

Fotografia (z mojego ogródka)
Opublikowano Dodaj komentarz

„Transport” jako temat zadań plastycznych

Niektóre tematy plastyczne jakie pojawiają się w mojej pracy – nie ukrywam sprawiają mi spore problemy. Czasem sporo czasu zajmuje mi obmyślenie jak dany temat zrealizować – aby wprowadzić jakieś nowe zagadnienia lub techniki, aby działania plastyczne były ciekawe i zainteresowały uczestników….. a czasem temat jest jak rzeka. Pomysły same się pojawiają – tak jak dziś. Temat „transportu” można „ugryźć” na wiele sposobów. Mimo tego, że już wielokrotnie pojawiał się w moich działaniach nadal mam wiele nowych pomysłów na jego realizację.

Kiedyś na warsztatach stworzyliśmy pracę przedstawiającą wiele środków transportu – poszczególne obrazki wykonane za pomocą wielu technik (rysunek, wyklejanka) złączone w całość stworzyły taki oto plakat:

Plakat z różnymi środkami transportu

A poniżej kilka kolejnych przykładów:

Rakieta
Rakieta wraz z układem słonecznym
Miasto z ulicami, przejściami dla pieszych i autami
Statek (również z wykorzystaniem rolki po papierze)

Dzisiaj proponuję stworzyć taki trochę eko – pociąg. A dlaczego eko? Bo z wykorzystaniem materiałów które już użyliśmy i są nam niepotrzebne. A jak wiadomo na plastyce możemy wykorzystywać wiele takich rzeczy.

Do stworzenia POCIĄGU 3D będą nam potrzebne:

  • kolorowe kartki (lub białe kartki i kredki lub farbki do ich pokolorowania – zamiast użycia kartki w jednolitym kolorze możemy wykorzystać wykolorowaną własnoręcznie kartkę z ciekawymi wzorami),
  • ołówek, nożyczki, klej, linijka,
  • tekturka lub zakrętki z butelek do wykonania kół,
  • klej na gorąco będzie przydatny do przyklejenia zakrętek,
  • rolki po papierze toaletowym (w takiej ilości jakiej chcecie – im więcej, tym dłuższy będzie skład),
  • dziurkacz lub coś ostrego do zrobienia dziurek w rolkach i sznurek którym połączymy ze sobą wagoniki.

Najpierw obklejamy rolki po papierze kolorowym papierem (jak już wspomniałam wcześniej – możecie sami wykolorować papier np. w paski)

Do lokomotywy można dokleić daszek i komin.

W rolkach robimy dziurki aby można było je połączyć ze sobą za pomocą sznurka.

Do wagoników doklejamy koła – moje zrobiłam z zakrętek z butelek – przyklejałam je klejem na gorąco – jeśli go nie posiadacie koła można wyciąć z tekturki i papieru kolorowego i dokleić zwykłym klejem.

Wagoniki łączymy ze sobą sznurkiem. Pociąg gotowy.

Kolejna propozycja to stworzenie miasta – MAPY MIASTA – do wybranego przez Was samochodziku – zabawki.

Wybieramy autko – zabawkę i do niego rysujemy plan ulic – skrzyżowania, ronda, parkingi a między nimi dorysowujemy domy, sklepy, bloki, parki – ulice widziane od góry (wraz z przejściami dla pieszych) oraz budynki widoczne już nie od góry ale od frontu – mniej więcej tak:

Powierzchnię mapy można wykolorować kredkami lub pomalować farbami a jeśli tylko macie ochotę to zachęcam do wyklejanek. W każdej chwili doklejając następną kartkę można ją poszerzać i rozbudowywać o kolejne ulice. A może domki to będą poustawiane na mapie klocki?

Zapewniam, że gotowa mapa i kilka samochodzików to gwarancja wspaniałej zabawy!

Opublikowano Dodaj komentarz

Kartki z kwiatami 3D, elementy scrapbookingu

Scrapbooking to nazwa dotycząca sztuki tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami a nazwa pochodzi od angielskiego słowa scrapbook, oznaczającego właśnie taki album. Natomiast sam wyraz scrap oznacza skrawek.

Technika ta pozwala na używanie bardzo wielu różnorodnych materiałów, takich jak: kolorowych papierów (wzorzystych, fakturowanych), profilowanych nożyczek, dziurkaczy, ozdobnych nitów, pieczątek, farb, kredek, pisaków, naklejek, szablonów. Elementy kompozycji mogą być wypukłe i odstawać od powierzchni.

Ja technikę scrapbookingu używam częściej do tworzenia kartek okolicznościowych niż do dekoracji zdjęć czy albumów. Technika która pozwala właściwie na używanie w swoim obrębie każdej dowolnej formy wyrazu plastycznego sprawia, że bardzo często do niej wracam.

Częstym elementem dekorującym są wypukłe kwiaty tworzone np. z szablonów lub pokolorowanych pieczątek.

Ja proponuję samodzielnie narysować kwiaty, wykolorować je, wyciąć i skleić tworząc efekt 3D wywijając ich brzegi. Z takich kwiatów mogą powstać piękne kartki okolicznościowe.

Potrzebne będą:

  • kartki z bloku technicznego,
  • czarny pisak lub cienkopis,
  • ołówek,
  • gumka do mazania (często się przydaje przy projektowaniu szczegółowych wzorów),
  • kolorowe kredki, pisaki lub cienkopisy do wykolorowania,
  • nożyczki, klej,

Ja w swoim projekcie używałam cienkopisów – ostatnio moja ulubiona technika kolorowania pozwalająca uzyskać ciekawe efekty.

Najpierw ołówkiem projektujemy wzór a gdy uznamy, że jest gotowy – wypełniamy go kolorem poprawiając wcześniej kontur pisakiem lub cienkopisem.

Teraz rysujemy kolejną warstwę tego samego kwiatka – a więc musi być podobna do poprzedniego i być takiej wielkości aby była widoczna gdy na nią nakleimy pierwszą część.

Ja przygotowałam dwa kwiaty składające się z dwóch warstw. Nakleiłam je na kartkę dorysowując wcześniej ramkę. Kwiatom dorysowałam łodygi i liście – i kartka gotowa. Popróbujcie z różnymi wzorami kwiatów, wielkościami i kolorystyką. Na jednej kartce można umieścić wiele kwiatów tworząc wielobarwną kompozycję.

Opublikowano Dodaj komentarz

Kilka rysunków

Sentymentalna podróż w czasie czyli kilka rysunków z czasów studiów na Akademii Pedagogicznej. Przedstawione prace w formacie 100×70 cm są dość mroczne – wtedy takie obrazy powstawały w momencie projektowania pracy dyplomowej – między innymi opracowania wierszy Georga Heyma „Armada Nocy”. W końcu zamiast drzew ilustracjami stały się grafiki przedstawiające okna, ale o tym w innym poście.

Opublikowano Dodaj komentarz

Malowanie „mokre na mokrym”

Dziś proponuję Wam kolejną zabawę plastyczną, tzw: malowanie „mokre na mokrym” – czyli tworzenie obrazków na mokrej kartce za pomocą farb wodnych. Możecie poeksperymentować zarówno z rodzajem farb jak i papierem, np. jego grubością. Rozprowadzane farby zachowują się zupełnie inaczej tworząc czasem nieprzewidziane kompozycje.

Potrzebne nam będą:

  • papier (można wypróbować zwykły papier – jak do drukarki oraz taki z bloku technicznego),
  • gąbka do nasączenia kartki (lub pędzelek) + woda,
  • farby (akwarele, plakatówki, tempery),
  • przydadzą się również pisaki bądź kredki,
  • taśma papierowa.

Opcja pierwsza składa się z kilku etapów – najpierw kartkę przyklejamy taśmą papierową do płaskiego podłoża a następnie nasączamy ją wodą. Ja malowałam pędzelkiem, można użyć gąbki.

Jak już uznamy, że papier jest dobrze nasączony nakładamy na niego farbkę. Ja proponuję pomalować kartkę na kilka kolorów tworząc z niej tło do dalszej pracy.

Gdy praca będzie zupełnie sucha rysujemy na niej obrazek (można użyć np. pasteli), ja użyłam czarnego pisaka tworząc rysunek wyłącznie w jednym odcieniu – w kolorze czarnym tworząc wyłącznie sylwetki.

Opcja druga zakłada namoczenie kartki a następnie namalowanie na nasączonym papierze obrazka. Wypróbujcie różne stopnie nasączenia kartki cienkiej i grubej oraz różne farby – akwarele czy plakatówki i porównajcie efekty.

Miłej zabawy!