Opublikowano Dodaj komentarz

Ogrodzieniec

Z cyklu naszych letnich wypraw tym razem ruiny zamku Ogrodzieniec znajdujący się w Podzamczu i wzniesiony za czasów Króla Kazimierza Wielkiego. To jedna z pereł Jury Krakowsko – Częstochowskiej leżąca na szlaku Orlich Gniazd czyli turystycznej trasy rozciągającej się od małopolski po Śląsk.

Znakomicie wytyczona trasa zwiedzania, jasna i czytelna pełna ciekawych miejsc i wspaniałych widoków. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem. Uważam, że jest to wspaniałe miejsce na rodzinny wyjazd.

Pobliska Góra Birów na której znaleźliśmy zrekonstruowany Gród Królewski również była niemałą atrakcją.

Opublikowano Dodaj komentarz

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar lotnych piasków (około 33 km²), leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej.

Rozciąga się od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie. Granicą północną pustyni jest wieś Chechło, a na południu jest ograniczona dużym obszarem leśnym. Pustynia ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km. Piaski mają średnią miąższość 40 m, maksymalnie 70 m. Przez pustynię, ze wschodu na zachód, przepływa Biała Przemsza.

Więcej na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pustynia_B%C5%82%C4%99dowska

My wybraliśmy się tam w upalną niedzielę i rzeczywiście czuliśmy, że jesteśmy na pustyni… gorąco, mnóstwo piasku i ta ogromna przestrzeń.

A kilka zdjęć z wyprawy poniżej:

Gąsienica Zmroczka Wilczomleczka

A w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Jaskini Nietoperzowej znajdującej się na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Więcej na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaskinia_Nietoperzowa

To jedna z największych jaskiń Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a jej nazwa pochodzi od znalezionych w niej bogatych szczątków kopalnych i współcześnie żyjących gatunków nietoperzy.

Opublikowano Dodaj komentarz

Lot balonem

Po 15 tygodniach wróciłam do pracy stacjonarnej, nie ukrywam, że przez ten ostatni czas brakowało mi kontaktów z uczniami. Brakowało zajęć, podczas których mogę uczestniczyć w pracy twórczej uczniów. Pomagać im, inspirować ich i dzielić się swoją wiedzą i pasją.

Tegoroczna „Akcja Lato” jest inna niż do tej pory. Zajęcia przez sytuację w jakiej się znajdujemy (oczywiście mam na myśli reżim sanitarny związany z koronawirusem) prowadzę z mniejszym rozmachem niż do tej pory. Ale to nie znaczy, że z mniejszym zaangażowaniem.

Dziś zaczęliśmy od malowania gąbkami – uczestnicy dostali zestaw farb w odcieniach niebieskich i mieli za zadanie namalować niebo.

A teraz uruchomiliśmy wyobraźnię, uczniowie mieli za zadanie stworzyć elementy które na tym niebie mogą się pojawić. Stanęło na przestrzennych balonach z pasków papieru.

Poniżej krótka instrukcja jego wykonania.

Najpierw z tekturki wycinamy kółko a następnie paski z kolorowego papieru.

Gotowy balon naklejamy na tło i dorysowujemy lub wyklejamy inne elementy.

Prace powstałe podczas zajęć cechuje minimalizm, ale przyznajcie, że są niesamowite 🙂