Opublikowano Dodaj komentarz

Zbliża się…Mikołaj

Jutro zaczynam kolejny tydzień w pracy. Tydzień który kończy się Mikołajkami, zatem jak co roku wraz z dziećmi przygotujemy prace z tym związane. Efekty pokażę zapewne wkrótce a dziś propozycja wykonania portretu Mikołaja.

Przygotujcie:

  • białe kartki,
  • ołówek,
  • ulubione kredki (ołówkowe, bambino, pastele…),
  • farby,
  • biała farba,
  • nożyczki,
  • klej.

Narysujcie na kartce portret Św. Mikołaja i go pokolorujcie kredkami.

Kolejną białą kartkę podzielcie na cztery części i potnijcie na paseczki, które sklejcie w kółeczka – naklejone na obrazek stworzą brodę i wąsy Mikołaja.

Na koniec tło pomalujcie farbami, palcem lub pędzlem białą farbą poodbijajcie śnieg dookoła.

A na koniec powyższa inspiracja w formie filmu, zapraszam do obejrzenia i tworzenia!

Opublikowano Dodaj komentarz

Święto Niepodległości

Dzisiaj propozycja dla najmłodszych ale i starsi też znajdą coś dla siebie. W tym roku to już kolejne, inne niż dotychczas święto. Epidemia sprawiła, że wiele wydarzeń zostało odwołanych, przeniesionych do sieci. Mamy więcej czasu dla siebie i możemy go kreatywnie wykorzystać.

Dzisiaj upamiętniamy odzyskanie niepodległości przez Polskę. Możemy to zrobić na wiele sposobów – nawet wykonując pracę plastyczną z tym związaną.

Młodszym proponuję wykonać własne godło, w wersji uproszczonej, ale takiej, że każdy sobie z nią poradzi.

Potrzebne będą:

  • biała kartka z narysowanymi kółeczkami (można wydrukować przygotowany przeze mnie wzór),
  • nożyczki,
  • klej,
  • czerwona i żółta kartka
wzór kołeczek

Na białej kartce rysujemy lub nadrukowujemy kółeczka.

Wycinamy kółka.

Większość kółek zginamy na pół.

Teraz wyklejamy głowę i tułów orła.

Z kolejnych całych oraz zagiętych kółek wyklejamy skrzydła i nogi. Zagięte kółka mogą odstawać od kartki – praca będzie ciekawsza.

Z żółtej kartki wycinamy mniejsze kółka, zaginamy i wyklejamy z nich pazury, dziób i koronę.

Kartkę można przyciąć do kształtu godła. Praca gotowa!

Teraz kolejna propozycja. Tym razem wykonamy kotylion – czyli ozdobną oznakę wzorowaną na orderach przypinaną do piersi. Można ją wykonać z wielu materiałów, nasza będzie papierowa.

Potrzebujemy:

  • Dwa białe kółeczka o średnicy ok. 4 cm,
  • białe paski (ok. 1×5 cm),
  • czerwone paski (ok. 1×8 cm),
  • biały i czerwony pasek (ok. 1×11 cm).
  • klej

Białe paseczki smarujemy klejem z jednej strony i sklejamy w kształt łezki.

Przyklejamy je do kółeczka tworząc kształt kwiatuszka.

Teraz sklejamy czerwone paseczki.

Doklejamy je do wcześniej przygotowanego kotylionu. Przyklejcie drugie kółeczko.

Teraz obróćcie kotylion i zagnijcie przyklejone paski do góry aby mógł leżeć na płasko.

Dwóm dłuższym paskom nacinamy końcówkę – wycinamy kształt trójkąta. Doklejamy oba od spodu do kotylionu.

Gotowe! 🙂

Opublikowano Dodaj komentarz

Koty, kotki i kociska

Od ponad roku jestem właścicielką Agrafki – charakternego kota rasy europejskiej. Podobno każdy kto ma kota to ma trochę kota na punkcie kota….. hmm…. ale przyznajcie, że temat „KOT” na zajęciach plastycznych zawsze wzbudza entuzjazm u małych adeptów sztuki. A efekty ich działań bywają zaskakujące…

A na koniec nasza Agrafcia w wykonaniu Gabrysi.

I Agrafka w całej okazałości.

Opublikowano Dodaj komentarz

Kilka słów o mojej pracy

Młodzieżowy Dom Kultury jest miejscem, w którym od kilkunastu lat mogę zarażać młodych ludzi swoją pasją do sztuki. Ciągle poszukuję nowych artystycznych rozwiązań, co sprawia, że mogę moim uczniom serwować nowe zadania. Dzieci mają niesamowitą wyobraźnię i jak tylko im się na to pozwoli potrafią tworzyć małe dzieła sztuki.

Prowadzę zajęcia w stałych grupach (dzieci w wieku 3 – 9 lat) oraz warsztaty w grupach przedszkolnych. Jedne i drugie wymagają trochę innego przygotowania i opracowania lekcji ale i na jednych i drugich zajęciach powstają prawdziwe perełki.

Poniżej prezentuję lekcję z jesieni na której w grupie przedszkolnej tworzyliśmy słoneczniki. Czasem jeden temat realizuję w kilku grupach i staram się go trochę modyfikować.