Opublikowano Dodaj komentarz

Martwa natura

Martwa natura to taka kompozycja na której znajdziemy różne nieożywione przedmioty ułożone w określoną kompozycję i właściwie każdy przedmiot może się tam znaleźć.

Termin martwej natury pojawił się w sztuce w XVIII wieku , natomiast sama martwa natura na obrazach już w sztuce starożytnej, a jako samodzielny gatunek w malarstwie holenderskim i flamandzkim w XVII wieku.

Temat ten ciągle widoczny jest w sztuce, artyści rysując bądź malując martwą naturę doskonalą swój warsztat.

W tym tygodniu w pracowni pojawiła się niewielka, prosta, ułożona zaledwie z kilku elementów martwa natura.

Dzieci rysując ją uczyły się zwracać uwagę na kompozycję, proporcje, perspektywę, gamę kolorystyczną. Zadanie na początku wydawało się trudne, ale już po chwili zaczęły powstawać wspaniałe dzieła młodych artystów.

Polecam ten temat gdyż nie tylko pomaga w ćwiczeniu ważnych elementów tworzenia ale jest świetną zabawą. Uczniowie pracują w skupieniu i czują się jak wielcy artyści – wielu stwierdziło, że dziś to malują jak wielcy malarze! A to chyba wystarczy aby Was zachęcić do podjęcia tego właśnie tematu.

Opublikowano Dodaj komentarz

Kartka walentynkowa

Już za dwa dni coraz bardziej popularne Święto Zakochanych, potocznie zwane … Walentynki. Zapomnieliście o prezencie? Nic straconego – pokażę Wam, jak prostymi środkami, szybko przygotować piękną, niepowtarzalną karteczkę.

Potrzebne będą – czerwona plus kolorowe kartki, ołówek, klej, nożyczki. Jeżeli macie możecie wykorzystać filc w arkuszach i wstążeczkę z której można związać kokardkę i dokleić ją do walentynki.

Kartkę zginamy na pół i wycinamy na pierwszej stronie serduszko.

Serce odrysowujemy na drugiej stronie i zaklejamy je kolorowymi, papierowymi paseczkami.

Kartkę sklejamy i obok powstałego serca rysujemy różne wzory – takie jak kółeczka, kreski, linie, szachownicę itp.

Z grubszej kartki lub filcu w arkuszach wycinamy kółka które odpowiednio przecinamy, zwijamy w rulonik i sklejając je tworzymy różyczki. Doklejamy je do kartki.

Na zielonej kartce rysujemy liście, wycinamy je i doklejamy na ciemniejszą zieloną kartkę i znów wycinamy. Gotowe doklejamy do kartki.

Do kartki można dokleić kokardkę związaną ze wstążki.

Na moim kanale na YouTube możecie obejrzeć film z dokładniejszą instrukcją wykonania. Zapraszam! 🙂

Opublikowano Dodaj komentarz

Papierowe kwiaty

Kolejna propozycja to zielone – lub kolorowe – jeśli takie wolicie – papierowe, nigdy nie więdnące i nie wymagające podlewania – KWIATY W DONICZCE.

Do ich wykonania potrzeba jedynie kilku kartek, ołówka, nożyczek, kleju i ulubionych kredek.

Szablon do wydrukowania

Na przygotowanym szablonie umieściłam dwa elementy podstawy kwiatka, które należy pokolorować, wyciąć i znów wykolorować – tym razem z drugiej strony.

Obie części nacinamy w połowie – jedną od góry a drugą od dołu.

Tak nacięte wsuwamy jeden w drugi tworząc formę przestrzenną. Ja dodatkowo sklejałam je klejem (na gorąco) aby były nieruchome.

Druga forma na szablonie to doniczka, ją również kolorujemy, wycinamy i sklejamy.

Kwiatka wklejamy do doniczki.

Końcówki łodyżek wywijamy w różnych kierunkach.

Na kartce rysujemy listki, kolorujemy, wycinamy, kolorujemy z drugiej strony. Można je uformować aby nie były płaską formą a następnie doklejamy do łodyżek we wcześniej przygotowanym kwiatku w doniczce.

Więcej na filmie na moim kanale na YouTube:

Opublikowano Dodaj komentarz

Wycinanki zimowe

Na kolejny tydzień propozycja wykonania zimowej pracy – w sumie dwa w jednym – pojawi się element wycinanki . Z przygotowanych elementów możecie wykonać piękną, śnieżną pracę plastyczną a pozostałe śnieżynki możecie nakleić np. na okna. U nas zimowo na zewnątrz więc ten temat jest jak najbardziej na czasie 🙂

A tu przykład śnieżynkowej wycinanki:

Instrukcja wykonania na youtube:

Miłej zabawy!

Opublikowano Dodaj komentarz

Słoneczniki

Temat słoneczników powtarzam właściwie z roku na rok na moich zajęciach. Za każdym razem jednak mocno go modyfikuję. W tym roku skupiłam się na ćwiczeniu motoryki małej – uczniowie ćwiczyli precyzyjny rysunek – poprawianie konturu po wcześniej narysowanej linii.

Aby przygotować obraz ze słonecznikiem w roli głównej przygotuj:

  • kartkę,
  • kolorowe skrawki papieru,
  • nożyczki,
  • klej,
  • ołówek,
  • farby,
  • pastele olejne

Najpierw ołówkiem rysyjemy słonecznik a następnie kontur poprawiamy czarną farbą używając cienkiego pędzelka.

W środku czarną i brązową farbą pędzlem, patyczkiem do uszu lub palcem poodbijaj kropki.

Płatki i liście wykoloruj pastelami.

Z kolorowych kartek pociętych na niewielkie kawałki wyklej ramkę dookoła słonecznika.

Tło pomaluj farbami w dowolny sposób używając pędzla lub gąbki, mieszając kolory lub używając jednego odcienia.

Opublikowano Dodaj komentarz

Wesołe stworki

Na kolejny tydzień proponuję zabawę plastyczną w której trzeba będzie użyć wyobraźni. Stworzymy wesołe stworki.

Aby wykonać pracę potrzebne będą:

  • kartka,
  • farby plakatowe lub tempery,
  • przedmioty do stemplowania (gumka z ołówka, zakrętka, rolka po papierze, patyczek do uszu, itd.)
  • pędzel lub gąbka,
  • kolorowa kartka (w wybranym, ulubionym kolorze),
  • ulubione kredki lub pisaki,
  • nożyczki,
  • klej.

Pierwszym etapem będzie pomalowanie kartki farbami z użyciem pędzla lub gąbki. Możecie użyć jednego lub kilku kolorów aby zapełnić kartkę.

Teraz używając różnych narzędzi i innych kolorów farby odbijcie ślady na pomalowanej kartce.

Na kolejnej – tym razem kolorowej kartce narysujcie śmiesznego stworka – pokolorujcie go ulubionymi kredkami lub pisakami. Dorysujcie mu śmieszne oczka. Po wykolorowaniu stworka wytnijcie i doklejcie do przygotowanego tła.

Po przyklejeniu stworków niektórzy uczniowie dorysowywali różne elementy otoczenia
Na zajęciach dzieci dostały gotowe, wydrukowane oczka
Opublikowano Dodaj komentarz

Pająki

W tym tygodniu praca z pająkiem w roli głównej inspirowana pomysłami z https://pl.pinterest.com/ ale oczywiście nie byłabym sobą gdybym zadania nie zmodyfikowała po swojemu.

Aby przygotować pająka potrzebne będą:

  • kartka,
  • pastele olejne,
  • farby akwarelowe,
  • włóczka,
  • czarna kartka,
  • klej (plus klej na gorąco – lub jakikolwiek inny mocny klej),
  • gotowe ruchome oczka.

Najpierw rysujemy na kartce czarną pastelą kontury przypominające pajęczynę a następnie ją kolorujemy używając wielu barw. Można wykorzystać pastele, farby lub użyć ich obu.

Kolejnym etapem jest przygotowanie pająka. Nasze powstawały stopniowo – najpierw przygotowaliśmy pompony z włóczki a natępnie z czarnego kartonu wycinaliśmy paski. Pozaginane w połowie długości i doklejone do pompona (doklejonego do kartonika) stworzyły nogi. Doklejone ruchome oczka dopełniły całości.

Teraz pająki wystarczy dokleić do wcześniej przygotowanej pajęczyny i praca gotowa.

Opublikowano Dodaj komentarz

Podwodny świat

Moja propozycja na kolejny tydzień to podwodny świat rybek, roślin i innych stworzeń morskich.

Aby przygotować pracę potrzebne będą:

  • kartki,
  • gęsta farba typu tempera, plakatowa,
  • gąbka do malowania farbą,
  • przedmioty w kształcie kółka do odbijania wzorów (folia bąbelkowa, rolka po papierze, zakrętka z butelki itd.),
  • ulubione kredki/pisaki,
  • nożyczki, klej.

Najpierw zapełniamy powierzchnię kartki niebieską farbą za pomocą gąbki. Następnie białą farbą odbijamy na niej kółka używając do tego dostępnych przedmiotów.

Malowanie gąbką poprzez odbijanie i rozcieranie farby
Tło z użyciem folii bąbelkowej
Tło z użyciem rolki po papierze. Można również malować paluszkami – odbijając kropki.

Kolejny etap to narysowanie ulubionymi kredkami rybek na innej kartce, wycięcie ich i doklejenie na suche już tło.

Rybki rysowaliśmy na kolorowych kartkach – to dodatkowo wzbogaca rysunek

Po doklejeniu rybek pastelą dorysowywaliśmy kamyki i roślinki. Farbą dzieci malowały wodorosty.

Na niektórych pracach pojawiły się nawet zatopione pod wodą skarby
Opublikowano Dodaj komentarz

Rysowanie w kwadracie

W zeszłym tygodniu na zajęciach plastycznych realizowaliśmy temat związany z przyrodą. Uczniowie za pomocą niewielkich środków tworzyli wspaniałe, pełne wyobraźni prace.

Wiele z nich miało pierwszy raz okazję do rysowania na papierze w formacie kwadratu.

Do wykonania pracy potrzebne były:

  • kartka w formacie kwadratu,
  • czarny pisak,
  • pastele olejne,
  • farby akwarelowe.

Najpierw składaliśmy kartkę na pół aby podzieliła się na cztery równe części. Na środku czarnym pisakiem rysowaliśmy kółko – to był środek kwiatka. Następnie wokół kółka dzieci rysowały płatki kwiatka – w ten sposób aby w każdym kwadracie wyglądały inaczej. Kwiat kolorowany był pastelami olejnymi a tło akwarelą. Tło miało się składać z kwadratów pomalowanych na różne kolory, wzory i odcienie.

Złączone razem rysunki komponują się w jedną dużą pracę.