Wiosenne widoki i pejzaże to zawsze wdzięczny temat do wykorzystania na zajęciach plastycznych. Przez kilka spotkań dzieci tworzyły rysunki inspirowane zdjęciami oraz własną wyobraźnią. Technika jaką używalismy była na ogół mieszana – od prostych kredek na akwarelkach skończywszy. Zobaczcie rezulat!
Takie wspaniałe prace stworzyli najmłodsi uczniowie, poniżej zaś prace uczniów starszych inspirowane zdjęciami.
Jak wykonać pracę plastyczną przedstawiającą żaglówkę na morzu? Poniżej instrukcja wykonania krok po kroku:
Potrzebne materiały:
Kartka,
Farby,
Kartki w niebieskich odcieniach (ja często stosuję papiery do pakowania prezentów – ich wzory mogą naprawdę zachwycić a na pracy stworzyć prawdziwy efekt woow!),
żółta kartka (opcjonalnie na słońce),
klej,
ulubione kredki/pisaki,
szablon żaglówki – do pobrania (kliknij obrazek poniżej):
Wydrukuj szablon w formacie A4, wytnij elementy – tam masz do wyboru dwa rodzaje żagla:
Pozaginaj je tak, jak na zdjęciu:
Pokoloruj żaglówkę – żagiel na zewnątrz i w środku:
Na białej kartce farbami namaluj niebo:
Dolna część kartki to będzie morze – wyklej je niebieskim papierem potarganym na kawałki:
Na niebie można dokleić żółte słońce wycięte z papieru.
Dużo się u mnie działo w ostatnich kilku miesiącach, mnóstwo prywatnych zawirowań, problemów które w ostateczności – mam nadzieję udało się opanować. Sprawiły one jednak, że musiałam się skupić na najważniejszych – rodzinnych sprawach i trochę odsuneły mnie od innych rzeczy – takich jak mój blog. Zaniedbałam go ostatnio, starałam się wrzucać trochę informacji, pomysłów na facebooka i instagrama, ale i tak mam sporo zaległości.
Dzisiaj chciałabym Wam pokazać trochę wiosennych pomysłów na prace plastyczne, będzie jak zawsze wesoło, kolorowo i pomysłowo!
Na początek wielobarwne abstrakcje:
Ołówkiem rysujemy nierówne linie tworząc różnorodne figury
Teraz należy je już tylko pokolorować
Wiosenne drzewa przez które podglądamy kolorowe niebo:
Technika podobna do poprzedniej, wykorzystaliśmy farby i bibułę – tym razem powstały gałązki forsycji:
Więcej wiosennych inspiracji już wkrótce! Tymczasem zapraszam do facebooka i Instagrama!
Dzisiaj tematem pracy plastycznej będą brzozy. Do jej wykonania potrzebne będą:
zielona kartka wykonana własnoręcznie (malujemy kartkę zieloną farbą, np. w różnych odcieniach rozmazując ją w różnych kierunkach, następnie używając szczoteczki bądź pędzla pryskamy ją jeszcze z wierzchu rozwodnioną farbą. Powstała w ten sposób kartka wzbogaci pracę – wypełnienie nie będzie jednolite i przewidywalne.
biała kartka,
niebieska farba,
klej,
można wykorzystać listki wycięte dziurkaczem,
czarny pisak.
Na białej kartce rysujemy brzozy używając wyłącznie czarnego pisaka, drzewa powinny być wysokie na całą kartkę:
Powierzchnię między drzewami wyklejamy potarganą na małe kawałki wcześniej przygotowaną zieloną kartką tworząc krzewy między pniami oraz liście w gałęziach drzew.
Pozostałe puste miejsca zapełniamy niebieską farbą malując niebo przebijające się między liśćmi.
W tym roku odważyłam się wziąć udział w kilku konkursach plastycznych wykonując rysunki w mojej ulubionej technice – czyli rysując długopisem.
Jeden z nich został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Gliczarowie Dolnym oraz Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu, był to XX Jubileuszowy Konkurs Plastyczny „Wszyscy Święci Wawrzyńcoka”, który odbywał się pod hasłem „Wojciech Kułach Wawrzyńcok i jego duchowi spadkobiercy”.
Łącznie na konkurs wpłynęło 275 prac, ja zdobyłam Nagrodę Jury w kategorii rysunku dorosłych.
Finał konkursu miał miejsce 23 kwietnia 2023 roku w Muzeum Stylu Zakopiańskiego Willi Koliba (filli Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem).
Kolejny konkurs organizował Miejski Dom Kultury w Częstochowie – to X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Szlakiem Orlich Gniazd”, w nim zdobyłam Nagrodę!
Trzeci z konkursów organizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu – „Moja biblioteka”, wpłynęły na niego 452 prace. W kategorii praca rodzinna razem z Gabi zdobyłyśmy wyróżnienie za wspólną pracę.
Nareszcie zielono, wszystko kwitnie, ptaki śpiewają, przyroda budzi się do życia, tylko temperatura na zewnątrz pozostawia jeszcze wiele do życzenia… 🙂
Obserwujemy otoczenie, wybieramy inspirujące fragmenty do naszych prac plastycznych.
W tym tygodniu zachwyciły nas kwitnące drzewa i krzewy, szczególnie jeśli popatrzymy na nie z odpowiedniej perspektywy – czyli tak trochę z dołu.
Wiosenne drzewa to temat na kolejną pracę plastyczną. Do jej przygotowania potrzebne będą:
białe kartki,
gęste farby typu plakatówki, tempery,
gąbka do malowania,
pędzel,
kredki lub pisaki, klej, nożyczki.
Jedną z kartek malujemy całą na zielono używając do tego gąbki:
Na kolejnej kartce malujemy tło – półokrągła część nieba i zieleń pod nią, następnie pędzlem używając brązowej fabry malujemy drzewa wychodzące z trzech boków kartki w kierunku nieba:
Wcześniej pomalowaną na zielono kartkę targamy na małe kawałki i wyklejamy nimi liście na drzewach:
Na kolejnej kartce kredkami rysujemy kwiaty, kolorujemy je, wycinamy i doklejamy do pracy:
Instrukcja i więcej przykładów na filmie na YouTube:
Zostajemy jeszcze w klimacie zimowym, tym razem propozycja poeksperymentowania z podłożem malarskim. Na zajęciach zwykle korzystamy z gotowych bloków rysunkowych a przecież jest tyle innych możliwości. Przykładem może być szary papier pakunkowy – jeden arkusz możemy podzielić na 4 równe części – paski. Wydłużone proporcje będą idealnym formatem do rozrysowania miasta. Mogą się tam znaleźć zarówno domy, bloki ale i drzewa, płoty, bałwanki, auta i wiele innych rzeczy.
Do stworzenia pracy potrzebny nam będzie właśnie papier pakunkowy, a właściwie jedna z jego części, farby, ołówek.
Pierwszym etapem będzie rozrysowanie wymyślonych elementów ołówkiem, następnie starannie i dokładnie malujemy je farbami. Ważne będzie domalowanie śniegu na podłożu, dachach i tego padającego dookoła.
Istotnym elementem pracy jest to, iż nie trzeba malować tła – tworzy je kolor papieru.
Format pracy jest dość duży, można więc podzielić sobie działania na kilka etapów lub pracować w grupie.
Wakacje to czas rozleniwienia, zwolnienia w codziennym biegu. Ja skupiam się na tworzeniu drobnych rzeczy, rysunków, biżuterii, zgłębianiu nowych technik rękodzieła.
Nie zabrakło również wspólnego czasu z rodziną tym razem na wyjeździe nad nasze polskie morze. I tam powstało trochę rysunków, fotografii i nawet jeden krótki filmik z pomysłem co można zrobić z kamyków i muszelek: