Wiosenne widoki i pejzaże to zawsze wdzięczny temat do wykorzystania na zajęciach plastycznych. Przez kilka spotkań dzieci tworzyły rysunki inspirowane zdjęciami oraz własną wyobraźnią. Technika jaką używalismy była na ogół mieszana – od prostych kredek na akwarelkach skończywszy. Zobaczcie rezulat!
Takie wspaniałe prace stworzyli najmłodsi uczniowie, poniżej zaś prace uczniów starszych inspirowane zdjęciami.
Dużo się u mnie działo w ostatnich kilku miesiącach, mnóstwo prywatnych zawirowań, problemów które w ostateczności – mam nadzieję udało się opanować. Sprawiły one jednak, że musiałam się skupić na najważniejszych – rodzinnych sprawach i trochę odsuneły mnie od innych rzeczy – takich jak mój blog. Zaniedbałam go ostatnio, starałam się wrzucać trochę informacji, pomysłów na facebooka i instagrama, ale i tak mam sporo zaległości.
Dzisiaj chciałabym Wam pokazać trochę wiosennych pomysłów na prace plastyczne, będzie jak zawsze wesoło, kolorowo i pomysłowo!
Na początek wielobarwne abstrakcje:
Ołówkiem rysujemy nierówne linie tworząc różnorodne figury
Teraz należy je już tylko pokolorować
Wiosenne drzewa przez które podglądamy kolorowe niebo:
Technika podobna do poprzedniej, wykorzystaliśmy farby i bibułę – tym razem powstały gałązki forsycji:
Więcej wiosennych inspiracji już wkrótce! Tymczasem zapraszam do facebooka i Instagrama!
Dzisiaj pomysł na wykorzystanie zużytych rolek po papierze toaletowym – tym razem jako narzędzie do malowania. Za ich pomocą stworzymy piękne wiosenne kwiaty.
Potrzebne będą:
kartka,
gęste farby (tempery/plakatówki),
nożyczki,
rolka po papierze,
patyczki do uszu,
gąbka.
Kartkę malujemy używając gąbki na zielono. Następnie palcem również zielonym kolorem w ciemniejszej tonacji malujemy trawę. Rolkę po papierze nacinamy i nacięcia odginamy na zewnątrz, moczymy w farbie i odbijamy tworząc kwiaty.
Patyczkiem do uszu malujemy środki, domalowujemy łodygi i liście. Można dorysować/domalować lub dokleić różnorodne owady.
Nareszcie zielono, wszystko kwitnie, ptaki śpiewają, przyroda budzi się do życia, tylko temperatura na zewnątrz pozostawia jeszcze wiele do życzenia… 🙂
Obserwujemy otoczenie, wybieramy inspirujące fragmenty do naszych prac plastycznych.
W tym tygodniu zachwyciły nas kwitnące drzewa i krzewy, szczególnie jeśli popatrzymy na nie z odpowiedniej perspektywy – czyli tak trochę z dołu.
Wiosenne drzewa to temat na kolejną pracę plastyczną. Do jej przygotowania potrzebne będą:
białe kartki,
gęste farby typu plakatówki, tempery,
gąbka do malowania,
pędzel,
kredki lub pisaki, klej, nożyczki.
Jedną z kartek malujemy całą na zielono używając do tego gąbki:
Na kolejnej kartce malujemy tło – półokrągła część nieba i zieleń pod nią, następnie pędzlem używając brązowej fabry malujemy drzewa wychodzące z trzech boków kartki w kierunku nieba:
Wcześniej pomalowaną na zielono kartkę targamy na małe kawałki i wyklejamy nimi liście na drzewach:
Na kolejnej kartce kredkami rysujemy kwiaty, kolorujemy je, wycinamy i doklejamy do pracy:
Instrukcja i więcej przykładów na filmie na YouTube:
Wystarczy kartka, kredki by stworzyć wielkanocno – wiosenną przestrzenną kurkę. Kartkę wielkości 10×21 cm (oczywiście można stworzyć kilka kurek w różnych wielkościach) kolorujemy kredkami lub pisakami. Sklejamy w rulonik a następnie na płasko z jednej strony tworząc formę przestrzenną. Z czerwonej kartki wycinamy skrzydełka i inne pozostałe elementy i doklejamy je do korpusu. Dokładna instrukcja na YouTube:
Już jutro… pierwszy dzień wiosny a do tego wkrótce święta Wielkanocne. W związku z tym mam dla Was propozycję wykonania papierowego żonkila – wystarczy kilka kartek, klej, nożyczki, ołówek i można tworzyć. Wszystkie szczegóły na filmie, zapraszam! 🙂
Na kolejny tydzień propozycja wykonania pracy inspirowanej naturą budzącą się do życia. Za oknami robi się coraz bardziej zielono, choć słońca nie za wiele. Łąka i jej mieszkańcy to temat na kolejne dni.
Technik jak zwykle kilka aby było ciekawiej – – malowanie, rysowanie, frottage.
Do przygotowania pracy potrzebne będą:
białe kartki,
niebieska i zielona farba,
pędzel lub gąbeczka do malowania,
ulubione kredki/pisaki,
ołówek, nożyczki, klej,
zielone kredki ołówkowe lub bambino,
przedmioty z wyrazistą fakturą.
Etap pierwszy to zamalowanie kartki na zielono (trawa) i niebiesko (niebo) z użyciem różnych narzędzi – pędzli lub gąbek. Ciemno zielonym kolorem na części zielonej domalowujemy kępki trawy.
Na kolejnej kartce techniką frottage – czyli odrysowywania powierzchni przedmiotów na kartce tworzymy papier kolorowy – tu dokładnie zielony, a następnie z niego wycinamy pojedyncze trawki. Doklejamy je do kartki.
Na osobnej kartce rysujemy kwiaty, owady używając ulubionych kredek lub pisaków, wycinamy je i doklejamy do łąki. Można jeszcze dorysować już bezpośrednio na pracy różne elementy – łodygi, kwiaty, owady lub wiosenny deszczyk.
Bardziej szczegółowy opis wykonania znajdziecie na moim kanale na YouTube:
W tym tygodniu bawimy się plastyką – do malowania używamy tekturek zamiast pędzelków – efekty są zabawne i nieoczekiwane. Łączymy kilka technik tworząc złożoną kompozycję z gniazdkiem i ptaszkiem w roli głównej.
Przygotuj:
kartkę,
tekturki,
nożyczki, klej,
gęste farby (tempery lub plakatówki),
do stworzenia elementów kompozycji wybierz ulubione kredki, pisaki, pastele lub farby akwarelowe,
do stworzenia gniazda przygotuj kredki lub brązowy papier pocięty na paseczki.
Kartkę malujemy gęstą farbą używając tekturki.
Na kartce dorysuj lub domaluj gałęzie na których pojawi się gniazdo.
Na tekturkach narysuj liście, ptaszka i jajeczka. Wytnij je.
Na kartce dorysuj gniazdko. Narysuj je kredkami mieszając odcienie brązu, czerni i kremowego.
Gniazdo możesz wykleić używając brązowego papieru pociętego na paski. Gotowe doklej na tło.
Z przygotowanych elementów (gniazdo, liście, ptaszek, jajeczka) wyklej obrazek.
Dokładny opis wykonania pracy na kanale na YouTube:
W tym tygodniu dalej działamy w tematyce wiosennej. Dookoła wszystko kwitnie – kwiaty, drzewa – przyroda budzi się do życia. Wiosenny sad obsypany kwiatem stał się inspiracją do kolejnej pracy plastycznej.
Dzieci tworzyły obrazy przedstawiające zwierzęta (koty, psy…) chowające się pod drzewami.
Trochę poeksperymentowaliśmy – tło pracy powstało z zafarbowanej bibułą kartki.
Aby przygotować pracę potrzebne będą:
kartki białe,
kolorowa bibuła,
woda (najlepiej spryskiwacz) do namoczenia bibuły,
rękawiczki – aby nie ufarbować rąk,
kredki,
nożyczki, klej,
farby (głównie brązowa do namalowania gałązek), pędzelek,
ozdobne dziurkacze, cekiny, naklejki w kształcie kwiatów i motylków lub kolorowe kartki z których wytniecie wzory.
Uczniowie układali kolorową bibułę na kartce – pomagałam im przy moczeniu bibuły – gdyż mokra bardzo farbuje.
Namoczoną bibułę odkładamy na chwilę aby kartka mocno się od niej zafarbowała, następnie delikatnie ją odrywamy. W tej technice efekty są zupełnie nieprzewidywalne – kolory mieszają się ze sobą.
W czasie gdy kartki schły dzieci na kolejnej kredkami, pastelami lub pisakami rysowały ulubione zwierzęta – były to głównie koty i pieski. Wycięte naklejaliśmy na tło.
Dookoła nich brązową farbą dzieci namalowały gałęzie – tak, aby zwierzaki wydawały się schowane pod nimi.
Teraz pora na liście – można je wykonać z kulek zgniecionej zielonej bibuły lub pasków pociętej kartki lub po prostu namalowanych farbą. Kwiaty doklejaliśmy na końcu. Efekty pracy dzieci poniżej.