Opublikowano Dodaj komentarz

Zima w mieście

Zostajemy jeszcze w klimacie zimowym, tym razem propozycja poeksperymentowania z podłożem malarskim. Na zajęciach zwykle korzystamy z gotowych bloków rysunkowych a przecież jest tyle innych możliwości. Przykładem może być szary papier pakunkowy – jeden arkusz możemy podzielić na 4 równe części – paski. Wydłużone proporcje będą idealnym formatem do rozrysowania miasta. Mogą się tam znaleźć zarówno domy, bloki ale i drzewa, płoty, bałwanki, auta i wiele innych rzeczy.

Do stworzenia pracy potrzebny nam będzie właśnie papier pakunkowy, a właściwie jedna z jego części, farby, ołówek.

Pierwszym etapem będzie rozrysowanie wymyślonych elementów ołówkiem, następnie starannie i dokładnie malujemy je farbami. Ważne będzie domalowanie śniegu na podłożu, dachach i tego padającego dookoła.

Istotnym elementem pracy jest to, iż nie trzeba malować tła – tworzy je kolor papieru.

Format pracy jest dość duży, można więc podzielić sobie działania na kilka etapów lub pracować w grupie.

Więcej szczegółów na filmie na kanale YouTube:

Opublikowano Dodaj komentarz

Spacer w śnieżycy

Spacer w śnieżycy to kolejny zimowy temat. Aby stworzyć taką pracę potrzeba niewiele środków:

  • kartka,
  • czarna, niebieska i biała farba,
  • ołówek, kredki,
  • paski kolorowego papieru, klej,
  • można wykorzystać śnieżynki cekiny, dziurkacze.

Na kartce rysujemy siebie w zimowym ubraniu.

Czapkę i szalik wyklejamy kolorowymi paskami papieru.

Ubranie i resztę postaci kolorujemy kredkami.

Tło malujemy czarną farbą z domieszką niebieskiej. Białą farbą malujemy smugi padającego śniegu.

Jeżeli posiadacie dziurkacz w kształcie śnieżynki wytnijcie go na kawałku tekturki i używając go jako szablonu poodbijajcie białą farbą dookoła postaci.

Można dokleić również nacięte śnieżynki lub cekiny.

Dokładna instrukcja i więcej przykładów na filmie na YouTube – kanał Zabawy ze Sztuką Małgorzata Job

Zapraszam również do obserwowania funpage – tam zawsze na bieżąco wszystkie aktualności – Zabawy ze sztuką.

Opublikowano Dodaj komentarz

Mała choinka z szyszki

Aby stworzyć taką małą, uroczą choineczkę wystarczy bardzo niewiele rzeczy – szyszka, farba, kilka koralików, niewiele pracy a efekt gwarantowany.

W wielkim skrócie – szyszkę przyklejamy do podstawki wyciętej z tekturki, malujemy ją na zielono, potem końcówki na biało, doklejamy koraliki, gwiazdkę, trochę waty i właściwie tyle. Dokładniejsza instrukcja na filmie. Miłej zabawy!

Opublikowano Dodaj komentarz

Już jutro…. Mikołajki! :)

Już jutro… Mikołajki, zatem cóż innego moglibyśmy stworzyć, jak nie rysunki Mikołaja? Dziś propozycja wykonania jego portretu na wiele sposobów.

Dziś pracujemy z wyjątkowym papierem kolorowym – tym razem to wielobarwny, świąteczny papier pakunkowy który pocięty na kawałeczki i doklejony do tła stanowi świetny element kompozycji. Zresztą, zobaczcie sami i spróbujcie wykonać taką pracę samodzielnie w domu!

Potrzebne materiały:

  • biała kartka,
  • ołówek, kredki/farby, nożyczki, klej,
  • papier ozdobny, świąteczny w kolorach niebieskim i czarnym,
  • opcjonalnie – bibuła, papier czerwony i farby.

Pierwszy etap to narysowanie portretu bądź całej postaci Mikołaja i wykolorowanie bądź pomalowanie go kredkami/farbami.

Tło wyklejamy papierem kolorowym, a jeżeli posiadacie dziurkacze lub cekiny śnieżynki możecie je dokleić na tło.

Więcej pomysłów na portret Św. Mikołaja znajdziecie na filmie na moim kanale na YouTube:

Opublikowano Dodaj komentarz

Kot w jesiennych liściach

Wprawdzie za oknami ostatnio aura bardziej zimowa niż jesienna to my w pracowni dalej wracamy do jesieni. Tym razem jeden z ulubionych tematów moich uczniów – czyli KOT. Pan KOT dziś chowa się w jesiennych liściach.

Do stworzenia pracy potrzebne będą:

  • białe kartki,
  • gęste farby,
  • małe tekturki,
  • pastele/lub inne ulubione kredki,
  • klej, nożyczki,
  • kilka liści.

Kartkę zamalowujemy używając tekturki umoczonej w gęstej farbie.

Na kolejnej kartce rysujemy i kolorujemy kota, wycinamy go i doklejamy do tła.

Farbami malujemy liście – one również dołączają do pracy.

Więcej szczegółów na filmie na YouTube:

Opublikowano Dodaj komentarz

Jesienne drzewa

Jesień za oknem trwa nadal, w pracowni również… na ten tydzień propozycja wykonania jesiennych drzew z kolorowymi, kropkowanymi farbą liśćmi.

Do przygotowania pracy potrzebne będą:

  • biała i czarna kartka,
  • farby,
  • nożyczki i klej,
  • patyczki do uszu.

Etap pierwszy to namalowanie na białej kartce drzewa – pamiętając, aby można było na nim rozróżnić pień, konary i mniejsze gałęzie.

Następnie kolorujemy tło.

Z czarnej kartki wycinamy liście.

Wypełniamy je kropkami używając do tego patyczków do uszu umoczonych w farbie w odcieniach jesiennych – żółtym, pomarańczowym, zielonym i czerwonym.

Gotowe liście doklejamy do drzewa.

Na YouTube oczywiście filmik, zachęcam do subskrybowania mojego kanału – Małgorzata Job Zabawy ze Sztuką.

Kolejne wpisy oraz mnóstwo inspiracji znajdziecie na funpage’u na Facebooku: https://www.facebook.com/MalgorzataJobZabawyZeSztuka/ – serdecznie zapraszam!

Opublikowano Dodaj komentarz

Jesienne grzyby

Wspaniała, polska, kolorowa jesień w pełni zatem pora na przygotowanie pracy w tym temacie. Na kolejny tydzień mam dla Was propozycję wykonania pięknych, czerwonych muchomorków. Do wykonania potrzeba bardzo niewiele materiałów:

  • kartki,
  • farby,
  • ołówek, kredki,
  • klej, nożyczki.

Najpierw na kartce rysujemy muchomory, może być ich kilka, mogą być różnej wielkości. Następnie kolorujemy ich kapelusze czerwoną kredką.

Farbami w jesiennych kolorach – czerwonym, pomarańczowym, zielonym, brązowym i żółtym zapełniamy tło. Nie używamy pędzla tylko własnych rąk.

Na kolejnej kartce rysujemy, kolorujemy liście. Wycinamy je i doklejamy do grzybków.

Więcej inspiracji oczywiście na YouTube:

Opublikowano Dodaj komentarz

Góry

Niedawno na zajęciach plastycznych naszym tematem przewodnim było morze, dziś obiecane góry. Za pomocą prostych środków można wykonać naprawdę ciekawe, oryginalne prace.

Do stworzenia ich potrzebne będą:

  • trzy kartki,
  • farby,
  • klej, nożyczki, ołówek,
  • ulubione kredki.

Jedną z kartek zgniatamy w kulkę i lekko rozprostowujemy ale tak by było na niej widać ślady zagięcia.

Targamy ją na małe kawałki w formacie zbliżonym do trójkąta i wyklejamy nimi kształt gór na kolejnej kartce.

Malujemy je farbami domalowując równocześnie zieleń, szarość skał, rzeki, strumyki czy wodospady.

Niebieską farbą zapełniamy niebo.

Na kolejnej kartce ulubionymi kredkami bądź pisakami rysujemy, kolorujemy różne obiekty typu: schronisko, drzewa iglaste, zwierzęta, np. owce, ludzi itp. Następnie je wycinamy i doklejamy do wcześniej przygotowanego tła z górami.

Oczywiście na koniec podsumowanie na filmiku na moim kanale na YouTube!

Opublikowano Dodaj komentarz

Morze

Wprawdzie czas wakacyjny już dawno za nami ale zawsze warto wrócić choć na chwilę do miejsc które odwiedziliśmy w lecie. A jakie są najciekawsze kierunki wakacyjne? Morze i góry. Dziś zatem będzie o morzu (do gór wrócimy niebawem).

Do stworzenia pracy potrzebne będą:

  • biała kartka A3 i trzy kartki A4,
  • niebieska farba (gęsta),
  • gąbka (niewielki kawałek),
  • kredki/pastele/pisaki,
  • klej, nożyczki, ołówek, pędzel,
  • żółty/kremowy papier lub pakunkowy (opcjonalnie)

Jedną z kartek A4 malujemy gąbką na kolor błękitny a drugą na granatowy.

Suche już kartki targamy wzdłuż na wąskie paski.

Z pasków na kartce A3 wyklejamy morze (roztargane paski mają białe krawędzie i tworzą formy fal). Niebo malujemy farbą. Można dokleić pasek w kolorze kremowym, żółtym tworząc plażę.

Na kolejnej kartce rysujemy statek lub kilka statków, kolorujemy je ulubionymi kredkami, wycinamy i doklejamy do wcześniej wyklejonego morza.

Kredkami dorysowujemy deszcz a może nawet burzę.

Tradycyjnie po więcej szczegółów zapraszam na mój kanał na YouTube: