Opublikowano Dodaj komentarz

Portret mamy

Zbliża się święto wszystkich mam. Zaczynamy zatem cykl z nim związany. Dziś zaczniemy od portretu wykonanego różnymi technikami. Będą farby, kredki i nowy element – szablon, przygotowany samodzielnie.

Przygotuj:

  • dwie białe kartki,
  • farby tempery lub plakatowe,
  • gąbka,
  • tekturka,
  • ołówek, kredki,
  • nożyczki, klej.

Pomaluj kartkę używając gęstej farby plakatowej lu tempery używając gąbki.

Z tekturki przygotuj szablon:

Odbij go kilka razy na wcześniej pomalowanej gąbką kartce. Odbij go bliżej brzegów (na środku będzie umieszczony portret).

Na osobnej kartce narysuj portret swojej mamy – kredkami ołówkowymi, pastelami lub np. pisakami.

Wytnij go i naklej na tło. Dorysuj kredkami lub domaluj farbami różne elementy wokół portretu. Mogą to być np. kwitnące gałęzie drzewa lub kwiaty albo motyle czy wiele innych figur.

Dokładna instrukcja na filmie na moim kanale na YouTube:

Opublikowano Dodaj komentarz

W wiosennym sadzie – techniki mieszane

W tym tygodniu dalej działamy w tematyce wiosennej. Dookoła wszystko kwitnie – kwiaty, drzewa – przyroda budzi się do życia. Wiosenny sad obsypany kwiatem stał się inspiracją do kolejnej pracy plastycznej.

Dzieci tworzyły obrazy przedstawiające zwierzęta (koty, psy…) chowające się pod drzewami.

Trochę poeksperymentowaliśmy – tło pracy powstało z zafarbowanej bibułą kartki.

Aby przygotować pracę potrzebne będą:

  • kartki białe,
  • kolorowa bibuła,
  • woda (najlepiej spryskiwacz) do namoczenia bibuły,
  • rękawiczki – aby nie ufarbować rąk,
  • kredki,
  • nożyczki, klej,
  • farby (głównie brązowa do namalowania gałązek), pędzelek,
  • ozdobne dziurkacze, cekiny, naklejki w kształcie kwiatów i motylków lub kolorowe kartki z których wytniecie wzory.

Uczniowie układali kolorową bibułę na kartce – pomagałam im przy moczeniu bibuły – gdyż mokra bardzo farbuje.

Namoczoną bibułę odkładamy na chwilę aby kartka mocno się od niej zafarbowała, następnie delikatnie ją odrywamy. W tej technice efekty są zupełnie nieprzewidywalne – kolory mieszają się ze sobą.

W czasie gdy kartki schły dzieci na kolejnej kredkami, pastelami lub pisakami rysowały ulubione zwierzęta – były to głównie koty i pieski. Wycięte naklejaliśmy na tło.

Dookoła nich brązową farbą dzieci namalowały gałęzie – tak, aby zwierzaki wydawały się schowane pod nimi.

Teraz pora na liście – można je wykonać z kulek zgniecionej zielonej bibuły lub pasków pociętej kartki lub po prostu namalowanych farbą. Kwiaty doklejaliśmy na końcu. Efekty pracy dzieci poniżej.

Dokładny opis wykonania pracy na YouTube:

Opublikowano Dodaj komentarz

Kwitnąca wiśnia

Powoli rozkwita wiosna – wprawdzie posypana śniegiem ale jednak coraz bardziej zielona. Drzewa rozkwitają białymi i różowymi pąkami – a nie ma nic wspanialszego niż inspiracja z natury.

Dziś spróbujemy wykonać pracę przedstawiającą kwitnącą gałązkę wiśni. Różowe kwiaty będą rysowane i wyklejane. Tło proponuję trochę inne niż zazwyczaj bo w zmienionych proporcjach – w formie wydłużonego prostokąta.

Przygotujcie materiały:

  • kartka A3,
  • gąbka do zmoczenia kartki (technika malowanie „mokre na mokrym”),
  • farby wodne (najlepiej akwarele), woda, pędzelki,
  • kredki (pastele olejne lub inne),
  • bibuła (najlepiej różowa, ale mogą być inne kolory),
  • sól do posypania mokrej farby dla uzyskania ciekawej faktury tła,
  • nożyczki, klej, ołówek.

Kartkę przecinamy na pół:

Moczymy ją wodą – najwygodniej za pomocą gąbki i malujemy farbami wodnymi. Kolory będą się mieszać przez użycie techniki malowania „mokre na mokrym”.

Teraz mokrą jeszcze kartkę posypujemy obficie solą kuchenną. Po wyschnięciu ściągamy ją i możemy zaobserwować efekt. Tło wygląda jakby było pokryte maleńkimi ziarenkami.

Teraz pastelami narysujcie gałęzie, kwiaty i listki wiśni.

Z bibuły wytnijcie niewielkie kółka i za pomocą ołówka uformujcie je w kształt kwiatków – dokładną instrukcję wykonania znajdziecie na filmie poniżej.

Gotowe kwiaty naklejcie na wcześniej przygotowaną pracę, za pomocą pasteli możecie dorysować im środki. Praca gotowa! 🙂

Dokładny opis wykonania znajdziecie na filmie na YouTube:

Miłej zabawy! 🙂

Opublikowano Dodaj komentarz

Malowanie bibułą

Czy wiecie, że bibuła to nie tylko znakomity wyrób papierniczy do formowania różnych przestrzennych kształtów, tworzenia wyklejanek ale i znakomity materiał plastyczny który może posłużyć jako farba?

Wystarczy ją zmoczyć i uformować na kartce – oddaje jej wtedy swoje barwy a efekty kolorystyczne potrafią być niesamowite i są raczej nie do przewidzenia – więc każdy papier „ufarbowany” w ten sposób jest jedyny, niepowtarzalny i zaskakujący.

Trzeba uzbroić się w cierpliwość – bowiem trzeba odczekać aż kartka wyschnie aby odkryć swoje kolory. Ja wykorzystałam suszarkę do włosów aby szybciej móc dalej pracować z zafarbowaną kartką.

Samo kolorowanie bibułą to już znakomita zabawa – a taki pomalowany papier może być znakomitą bazą do tworzenia prac – po jego wyschnięciu można na nim malować wszelkimi narzędziami plastycznymi.

Ja proponuję rysunek i wyklejanie form trochę z pogranicza origami – razem tworzące wiosenne przebiśniegi.

Wszystkie szczegóły poniżej:

Opublikowano Dodaj komentarz

Zabawy ze Sztuką – eksperymentów ciąg dalszy – malowanie na ręczniku papierowym

Dzisiaj kolejny eksperyment z kolorem. Tym razem również wykorzystamy ręczniki papierowe, pisaki i wodę. Narysujcie obrazki na ręczniku a następnie polejcie je wodą i obserwujcie jak kolory się mieszają i rozchodzą po suchej powierzchni farbując ją.

Dokładną instrukcję przygotowałam oczywiście w formie filmu:

Opublikowano Dodaj komentarz

Zabawy ze sztuką – eksperymentowanie z kolorem – Tęcza

Przygotowałam dla Was kilka zabaw z plastyką w formie eksperymentów kolorystycznych. Staram się aby moje zajęcia plastyczne były nie tylko lekcją sztuki ale i okazją do zabawy. A eksperymentowanie dla samej zabawy i obserwacji efektów to naprawdę świetna rozrywka.

Przygotowane na dziś zadanie nie wymaga wielu materiałów – wystarczą pisaki, ręczniki papierowe i pojemniczki z wodą.

Na podwójnie złożonym arkuszu ręcznika pomaluj pisakami kolorowe paski (dość grubo – wtedy efekt końcowy będzie lepszy).

Teraz wystarczy zamoczyć oba końce w pojemniczkach z wodą i obserwować co się stanie.

Tu możecie podglądnąć jak to wyglądało na mojej i Gabrysiowej tęczy 🙂

Opublikowano Dodaj komentarz

Zabawy ze Sztuką według Gabi – Kartka Wielkanocna – część 2

Dziś kolejny pomysł na przygotowanie kartki wielkanocnej – to propozycja przygotowana całkowicie przez moją siedmioletnią córkę Gabrysię.

Aby przygotować kartkę potrzeba bardzo niewiele materiałów:

  • kolorowe kartki,
  • kredki lub pisaki,
  • nożyczki i klej.

Na moim kanale na YouTube możecie obejrzeć film z dokładną instrukcją przygotowaną przez Gabi.

Opublikowano Dodaj komentarz

Kartka Wielkanocna – część 1

Wkrótce Święta – po raz kolejny będą wyglądały inaczej niż zwykle. Pandemia sprawiła, że wiele rzeczy w naszym życiu się zmieniło. W tym roku znów nie spotkamy się ze wszystkimi z którymi byśmy chcieli – możemy zatem pokazać im, że są nam bliscy i o nich myślimy wysyłając im kartki świąteczne. A takie wykonane własnoręcznie tym bardziej będą przepełnione pozytywnymi emocjami.

Dziś chciałam Wam zaprezentować pomysł jak wykonać kartkę używając naprawdę niewielu materiałów:

  • kartki z bloku technicznego,
  • kilku kolorowych kartek,
  • kredek lub pisaków, kleju, nożyczek i ołówka,
  • jeżeli posiadacie to ozdobnych dziurkaczy, cekinów, tasiemek, naklejek.

Najpierw złóżcie na pół kartkę z bloku technicznego i odrysujcie na pierwszej stronie kształt jajka. Następnie go wytnijcie i odrysujcie go na stronie drugiej.

Teraz pora na pocięcie kolorowych kartek na cienkie paseczki – nimi wyklejamy formę jajka ze strony drugiej.

Po wyklejeniu sklejamy obie strony razem.

Z papieru tworzymy kwiatka 3d, doklejamy i dorysowujemy różne świąteczne motywy.

Wszystko dokładnie wyjaśniam w filmie na YouTube:

Wkrótce kolejny pomysł na kartkę Wielkanocną – tym razem przygotowaną przez moją córkę Gabrysię. Zaglądajcie zatem na bloga!

Opublikowano Dodaj komentarz

Wiosenna łąka

Śnieg za oknem a wiosna już prawie w kalendarzu. Zima nam jeszcze pokazała, że tak łatwo się nie poddaje, więc my na przekór na zajęciach przywołujemy wiosnę. Malowaliśmy farbami łąkę a dzieci miały za zadanie narysować pierwsze wiosenne kwiaty. Nie zabrakło żonkili, przebiśniegów czy stokrotek.

Aby stworzyć wiosenną łąkę przygotuj:

  • kartki,
  • ołówek,
  • farby akwarelowe/plakatowe/tempery,
  • woda, pędzel,
  • pisaki lub kredki do narysowania motyli.

Uczniowie najpierw rysowali ołówkiem kwiaty.

Teraz przyszła pora na malowanie – można użyć dowolnych, ulubionych farb.

Część uczniów kolorowała motylki (gotowe szablony) a część rysowała je sama. Po wycięciu naklejali je na łąkę.