Opublikowano Dodaj komentarz

Kartka na Boże Narodzenie

Dziś kolejna inspiracja na wykonanie pracy plastycznej. Tym razem będzie ona związana ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.

Proponuję wykonanie kartki Świątecznej. Opis oraz instrukcję – inspirację w formie filmu znajdziecie poniżej. Chciałam Wam również pokazać kilka prac moich uczniów – to wspaniała galeria Bożonarodzeniowych obrazów.

Aby wykonać kartkę potrzebne będą:

  • białe i kolorowe kartki (szczególnie różne odcienie zielonego koloru na choinkę), kartki mogą być w formacie A4 a jedna w formacie A3,
  • nożyczki, klej,
  • kredki/pisaki, farby,
  • cekiny, dziurkacze, pomponiki, bibuła, brokat – wszystko to, co może posłużyć do udekorowania choinki.

Najpierw białą kartkę A4 zegnijcie wzdłuż na pół.

Teraz wzdłuż zagięcia narysujcie kształt połowy choinki.

Choinkę wycinamy (kartka jest cały czas złożona na pół)

Kartkę rozkładamy – powstał szablon choinki. Przygotowujemy drugą kartkę (może być większa – możemy ją złożyć na pół – będzie otwierana – w środku można wpisać życzenia i narysować obrazek)

Składamy obie kartki razem – szablon na górze i odrysowujemy kształt choinki.

Teraz kolorowe kartki (szczególnie zielone, najlepiej w kilku odcieniach) tniemy na wąskie paseczki. Ja na szczęście dysponuję niszczarką do papieru która wykonuje za mnie to zadanie.

Wyklejamy nimi narysowaną sylwetkę choinki przekraczając jej kontury.

Kartkę z szablonem smarujemy klejem i naklejamy na wyklejoną paseczkami choinkę.

Obok choinki ulubionymi kredkami lub pisakami dorysujcie różne elementy. Zdecydujcie sami co to będzie – prezenty, śnieg, gwiazdki, aniołki a może Mikołaj?

Tło pomalujcie farbami na wybrany przez Was kolor.

Teraz pora na dekorację – wykorzystajcie te materiały które posiadacie – mogą to być cekiny, brokat, elementy powycinane dziurkaczami, pocięta bibułka zwinięta w kulki a może małe pomponiki. Możecie również narysować ozdoby bezpośrednio na pracy lub na innej, czystej kartce, wyciąć je i dokleić obok lub na choinkę. Ogranicza Was tylko wyobraźnia.

Inspirację możecie obejrzeć na filmie na moim kanale na YouTube:

Poniżej prace moich zdolnych uczniów.

Jeśli zainspirujecie się moim pomysłem i zechcecie się pochwalić swoim dziełem prześlijcie zdjęcie na profilu na Facebooku:

https://www.facebook.com/MalgorzataJobZabawyZeSztuka/

Opublikowano Dodaj komentarz

Zbliża się…Mikołaj

Jutro zaczynam kolejny tydzień w pracy. Tydzień który kończy się Mikołajkami, zatem jak co roku wraz z dziećmi przygotujemy prace z tym związane. Efekty pokażę zapewne wkrótce a dziś propozycja wykonania portretu Mikołaja.

Przygotujcie:

  • białe kartki,
  • ołówek,
  • ulubione kredki (ołówkowe, bambino, pastele…),
  • farby,
  • biała farba,
  • nożyczki,
  • klej.

Narysujcie na kartce portret Św. Mikołaja i go pokolorujcie kredkami.

Kolejną białą kartkę podzielcie na cztery części i potnijcie na paseczki, które sklejcie w kółeczka – naklejone na obrazek stworzą brodę i wąsy Mikołaja.

Na koniec tło pomalujcie farbami, palcem lub pędzlem białą farbą poodbijajcie śnieg dookoła.

A na koniec powyższa inspiracja w formie filmu, zapraszam do obejrzenia i tworzenia!

Opublikowano Dodaj komentarz

Nadal w temacie jesieni

Dzisiaj działamy nadal w temacie jesieni. Kilka pomysłów jak wykorzystać zebrane podczas spacerów jesienne liście.

Przedstawione propozycje są częścią większego projektu który realizujemy w Młodzieżowym Domu Kultury. To świetna propozycja dla najmłodszych gdzie proponujemy różne aktywności – oprócz moich plastycznych mamy taniec, muzykę. Zresztą…. zobaczcie sami!

Opublikowano Dodaj komentarz

Święto Niepodległości

Dzisiaj propozycja dla najmłodszych ale i starsi też znajdą coś dla siebie. W tym roku to już kolejne, inne niż dotychczas święto. Epidemia sprawiła, że wiele wydarzeń zostało odwołanych, przeniesionych do sieci. Mamy więcej czasu dla siebie i możemy go kreatywnie wykorzystać.

Dzisiaj upamiętniamy odzyskanie niepodległości przez Polskę. Możemy to zrobić na wiele sposobów – nawet wykonując pracę plastyczną z tym związaną.

Młodszym proponuję wykonać własne godło, w wersji uproszczonej, ale takiej, że każdy sobie z nią poradzi.

Potrzebne będą:

  • biała kartka z narysowanymi kółeczkami (można wydrukować przygotowany przeze mnie wzór),
  • nożyczki,
  • klej,
  • czerwona i żółta kartka
wzór kołeczek

Na białej kartce rysujemy lub nadrukowujemy kółeczka.

Wycinamy kółka.

Większość kółek zginamy na pół.

Teraz wyklejamy głowę i tułów orła.

Z kolejnych całych oraz zagiętych kółek wyklejamy skrzydła i nogi. Zagięte kółka mogą odstawać od kartki – praca będzie ciekawsza.

Z żółtej kartki wycinamy mniejsze kółka, zaginamy i wyklejamy z nich pazury, dziób i koronę.

Kartkę można przyciąć do kształtu godła. Praca gotowa!

Teraz kolejna propozycja. Tym razem wykonamy kotylion – czyli ozdobną oznakę wzorowaną na orderach przypinaną do piersi. Można ją wykonać z wielu materiałów, nasza będzie papierowa.

Potrzebujemy:

  • Dwa białe kółeczka o średnicy ok. 4 cm,
  • białe paski (ok. 1×5 cm),
  • czerwone paski (ok. 1×8 cm),
  • biały i czerwony pasek (ok. 1×11 cm).
  • klej

Białe paseczki smarujemy klejem z jednej strony i sklejamy w kształt łezki.

Przyklejamy je do kółeczka tworząc kształt kwiatuszka.

Teraz sklejamy czerwone paseczki.

Doklejamy je do wcześniej przygotowanego kotylionu. Przyklejcie drugie kółeczko.

Teraz obróćcie kotylion i zagnijcie przyklejone paski do góry aby mógł leżeć na płasko.

Dwóm dłuższym paskom nacinamy końcówkę – wycinamy kształt trójkąta. Doklejamy oba od spodu do kotylionu.

Gotowe! 🙂

Opublikowano Dodaj komentarz

Zabawy ze Sztuką według Gabi – ślimak i gąsienica

Moja sześcioletnia Gabrysia uwielbia wszelkie artystyczne aktywności. Ma mnóstwo pomysłów i zapragnęła się nimi podzielić. W tym tygodniu wymyśliła dość rozbudowaną pracę plastyczną z wykorzystaniem jesiennych liści.

Zaznaczam, że pomysł i realizacja w stu procentach jest po stronie Gabrysi – ja podpisuję się wyłącznie jako montażystka filmu. Zapraszamy do obejrzenia.

Opublikowano Dodaj komentarz

Pieczątki z ziemniaka

W tym tygodniu mam propozycję wykorzystania ziemniaków do stworzenia pieczątek. Oczywiście technika stemplowania będzie w naszym zadaniu jedynie elementem całości.

Tematem będzie drzewo – a odbijać będziemy liście.

Potrzebne będą:

  • biała kartka A3,
  • kredki – pastele/ołówkowe/bambino,
  • farbki akwarelowe, woda, pędzelki,
  • ziemniaki, nożyk do ich cięcia,
  • farby gęste – tempery/plakatowe.

Najpierw dowolną techniką rysunkową stwórzcie drzewo – my z Gabrysią użyłyśmy pasteli olejnych. Obok drzewa mogą pojawić się różne elementy – trawa, grzyby, zwierzątka.

Następnie farbkami akwarelowymi malujemy tło na wybrany kolor/kolory.

Czekając aż wyschnie przygotowujemy pieczątki z ziemniaków.

Malujemy gęstymi farbkami na jesienne kolory i odbijamy listki na drzewie.

Opublikowano Dodaj komentarz

Muchomorki – efekty pracy

Pierwsze prace moich uczniów przestawiające muchomorki. Duże zaangażowanie i radość z tworzenia widać na obrazkach. Oczarowała ich świadomość, że potrafią czarować – najpierw rysują białą kredką woskową i nic nie widać a nagle jak zaczynają malować pojawia się wzór.

Technika frotage – niby czysta, biała kartka – dzieci rysują kredką i nagle pojawia się listek – kolejne czary! I właśnie o to w tym chodzi – bo plastyka to nie tylko ćwiczenie umiejętności manualnych ale i wspaniała zabawa!

Opublikowano Dodaj komentarz

Muchomorki, kredki i frotage

Jesienne spacery są świetną okazją do zbierania różnych wspaniałości które można wykorzystać do działań plastycznych. Z Gabrysią zbieramy kasztany, orzechy, żołędzie, kolorowe liście. Te ostatnie w tym tygodniu będziemy wykorzystywać na zajęciach tworząc obrazy grzybków muchomorków.

Jak zwykle staram się, aby do tworzenia prac wykorzystywać wiele materiałów i łączyć kilka technik.

Potrzebne są:

  • białe kartki,
  • ołówek,
  • kredki/pastele/pisaki,
  • farby akwarele + pędzle + woda,
  • kredki ołówkowe/bambino,
  • biała kredka woskowa/świeczka
  • liście,
  • nożyczki,
  • klej.

Zaczynamy od narysowania obrazu przestawiającego grzyby (grzybki, muchomorki z białymi kropkami są bardzo malownicze, trawa, roślinki, robaczki, ślimaczki, żuczki itd.). Pokolorujcie obrazek dowolną techniką rysunkową wykorzystując kredki (ołówkowe, bambino), pastele lub pisaki.

Teraz białą kredką woskową lub świeczką rysujemy różne wzorki na tle – na tym etapie będą praktycznie niewidoczne i efekt końcowy może być zaskoczeniem. Rysujemy dość grubą warstwą a następnie farbą akwarelową malujemy tło – wcześniejsze wzorki rysowane kredką świecową nie zamalują się. Musimy jednak pamiętać aby używać miękkiego pędzla i mocno rozwodnionej farby.

Teraz zajmiemy się liśćmi nazbieranymi podczas spaceru. Ich wielkość powinna być dobrana do pracy – nie mogą być zbyt duże gdyż zakryją nam zbyt dużą powierzchnię obrazka.

Będziemy je odrysowywać na kartce metodą frotage. Chyba każdy z nas kiedyś odrysowywał ołówkiem na kartce monety lub inne znalezione faktury.

Technika ta polega właśnie na schowaniu pod kartką jakiegoś przedmiotu mającego wyraźną fakturę i odrysowaniu go za pomocą ołówka bądź kredek (bambino lub ołówkowych).

W ten sposób odrysowujemy na kartce liście które najpierw pod nią schowamy. Używamy oczywiście jesiennych kolorów – czerwieni, pomarańczy, brązów, żółci i zieleni.

Listki wycinamy i doklejamy do naszych grzybków. Praca gotowa! Miłej zabawy! 🙂

Jeszcze w tym tygodniu pokażę efekty działań moich uczniów. Zaglądajcie zatem na bloga! 🙂